..9. sınıf Edebiyat Kitabı Sayfa 198-199-200-201-207. Cevapları..

Aşağa gitmek

..9. sınıf Edebiyat Kitabı Sayfa 198-199-200-201-207. Cevapları..

Mesaj  ~.Tsi Sgili.~ Bir C.tesi Nis. 10, 2010 6:34 pm

198.SAYFA

Anlama-Yorumlama

1)Bir metin,yazarı,yazarın sanatı ve kişiliği hakkında birtakım unsurları barındırdığı için tahminlerde bulunabilir.Bu tahminlerde yazarın üslübü , konu ve dil ,anlatım ölçüt olarak kullanılabilir.Ö.lçme Değerlendirme

1) D-Y

2)Boşluğa ''biyografi'' yazılacak.

3) Olay çevresinde oluşan edebi metinlerin belge niteliği taşımaması , doğal gerçekliğin kurmaca gerçekliğe dönüştürülmesinden dolayıdır.

4)Verilen metin parçasında Kaplan , '' öztürkçe '' saplantısının yanlışlığına dikkat çekerek , dilin herkesin bildiği kelimeler üzerine kurulduğuna işaret etmektedir.200. VE 201. SAYFALAR


1) Verilen ifadeler , Doğu'da gönlün ve onun ifade aracı olan şiirin , Batı'da ise zekanın ve onun ifade aracı olan düz yazının hakimiyetinden bahsetmektedir.Metnin bütünündeki konu ile anlam bakımından örtüşmektedir.


2) Dönemiyle ilgili , benzetmeye esas olan '' hafif teknelerin azgın fırtınada battıkları ^^ ifadesi şiir dilindeki imgelemeyi ifade etmektedir.


3) BOŞ..


4) Verilen ifadeler , yazarların metne yüklediği anlamlarla aynı değildir.Gönlün Dili ; Şiir adlı metinde yazar , şiirin doğu medeniyetindeki yerini batı ile kıyaslayrak vermiştir.İnsan Hali adlı metinde ise yazar , insanın her an değişen ruh halinden bahsetmiştir.Anlama - Yorumlama

1) Öğretici metinlerde sözcükler ağırlıklı olarak gerçek anlamlarıyla kullanıldığı için iade ettikleri anlamlar dışında farklı anlamlar kazanmaz.Fakat okuyucu , değişen bilgi,kültür,zevk,anlayış ve ruh haline göre anlamı farklı boyutlarda algılayabilir.


2)Metin Yorumlarken ;
-Yazar
-Dil ve anlatım
-Yapı
-Zihniyet unsurlarının etkisi vardır.Ö.LÇME-DEĞERLENDİRME

1) D-Y


2) ZAMAN


3) C şıkkı


4) C şıkkı
avatar
~.Tsi Sgili.~
Admin

Mesaj Sayısı : 136
Rep gucu : 299
Kayıt tarihi : 07/04/10
Yaş : 24

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: ..9. sınıf Edebiyat Kitabı Sayfa 198-199-200-201-207. Cevapları..

Mesaj  ~.Tsi Sgili.~ Bir C.tesi Nis. 10, 2010 6:35 pm

207.Sayfanın Cevapları

--------------------------------------------------------------------------------

EDEBİYAT METNİNİN CEVAPLARI :


1)Metin yazıldığı dönemde ''eski-yeni'' ve ''edebiyat tarihi yazımı'' tartışmalarının olduğu anlaşılmaktadır.


2)Edebiyat adlı metnin yazılış amacı , bir düşünce karşısında kendi düşüncelerini ifade etmektir.Bu nedenle yazar,hitap ettiği okuyucuya düşüncelerini yansıtmakta,onarı ikna etmeye çalışmaktadır.3) Edebiyat adlı metnin birimleri şunlardır:

-Giriş ( 1.paragraf)
-Gelişme ( 2-6. paragraf )
-Sonuç ( 7-8. paragraf )
Bu birimler anlamlı bir bütün oluşturarak metinin yapısını oluşturmuştur.4)Metnin ana düşüncesi ''şiirin büyüklüğü ve gücü zamanla sınırlı değildir.'' yardısıdır.Metindeki ana düşünce,ana fikri ifade etmektedir.Ana düşünce , metnin tamamında iletilmek istenilen en yoğun ve en kısa ifade olduğu için metinde doğrudan bir ifade halinde bulunmaktadır.5)Edebiyat adlı metinde dil , bir fikri ifade etmek ve okuyucuyu (alıcıyı) uyarmak işlevleriyle kullanılmıştır.6)Edebiyat adlı metnin konusu ( edebiyat tarihi ve şiir ) , metinde kullanılan dili ve anlatımı belirlemiştir.
avatar
~.Tsi Sgili.~
Admin

Mesaj Sayısı : 136
Rep gucu : 299
Kayıt tarihi : 07/04/10
Yaş : 24

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz